Akryl, či Olej? To je oč tu běží …

Jak návštěvy v ateliéru, tak zájemci o obraz mají (kromě jiných) jednu důležitou otázku: A jaký je vlastně rozdíl mezi akrylovými a olejovými barvami?  

Pokusím se v tomto článku popsat příběh mojí cesty k oběma technikám a definovat základní rozdíly mezi nimi. 

Kdysi před lety jsem začínala s akrylovými barvami. Jednak jsem testovala, zda umím malovat a taky jsem měla ateliér v ložnici našeho žižkovského bytu, tudíž výpary z ředidel nebyly to, co by nám přinášelo hezčí sny…

Když jsme se před dvěma lety přestěhovali do domu, nadešel čas a já si objednala první set olejových barev. Terpentýn a lněný olej jsem „zdědila“ po akademickém sochaři, který měl v našem současném obýváku ateliér a také maloval. Takže jsem se plná očekávaní pustila do svojí první olejomalby: 

Křehkost Olej na plátně, 50x90cm

Nebyla jsem z mazlavosti barev a smradu terpentýnu nijak odvařená, ale nevzdala jsem to. Zjistila jsem, že existují i bez-zápachová ředidla, a to mi dalo naději, že není nutné, aby se mi při malování motala hlava 😊

Tak jsem se začala učit trpělivosti a postupně se „promalovala“ k největšímu obrazu. Oleje si definitivně získali moje srdce, a techniku olejomalby jsem začala preferovat před akrylovými barvami.

Kořeny, Olej na plátně 140x90cm

Jaké jsou základní rozdíly? 

1. Doba schnutí

Hlavním rozdílem mezi olejovou a akrylovou barvou je doba schnutí. Akrylová barva zaschne do hodiny, ne-li do patnácti minut. Olejové barvy zůstávají mokré dny, někdy až týdny.  Důvodem je médium, kterým se barvy ředí: Olej (terpentýn, lněný olej), Akryl (voda).

Proto je potřeba brát při objednávce olejomalby ohled zejména na tuto skutečnost, a počítat s týdny až měsíci dodání hotového, nalakovaného obrazu.   

2. Míchání barvy

Míchání akrylových barev je obtížnější než míchání olejů.  Je to proto, že akryláty začínají prakticky okamžitě schnout. Oleje umožňují míchat barvy celé dny a vytvářet tak jemné barevné variace, na které s akrylem jednoduše není čas.

Pokud jde o míchání barev, myslím, že oleje jsou jasným vítězem.

3. Čištění (a toxicita)

Po dokončení malování akrylem štětce umyji jednoduše vodou. Hotovo.

Olejové barvy vyžadují terpentýn nebo minerální lihoviny (oba mohou podráždit kůži a také obsahovat výpary) a je to mnohem delší proces. Je zároveň potřeba myslet na ekologickou stránku věci a nevylévat ředidla do odpadu. Já osobně mám na to určené nádoby, které následně odevzdám na sběrném dvoře k likvidaci.  

Co se týče čištění, akryl rozhodně vyhrává. 

4. Životnost

Proces schnutí olejů se dá označit spíš jako „vytvrzování“ a to má vliv i na jejich životnost. Olejomalby přežily stovky let, takže jejich dlouhotrvající kvalita je ověřená časem. Jediným rizikem je, že olejové barvy mohou s věkem měnit barvu (žloutnout), pokud se o ně nestaráme správně. U akrylových barev k tomu (zdá se) nedochází, i když akryl s námi není tak dlouho jako technika starých mistrů.

5. Barva

Olejové barvy mají v sobě více pigmentu, což umožňuje sytější a živější barvy a víc prostoru pro „hru“ s nimi. Akrylové barvy mohou při zasychání mírně ztmavnout, což znamená, že namíchaná barva nemusí být přesně ta barva, která skončí na plátně. Nicméně praxí i tento mírný nedostatek akrylu lze vychytat a nedostatkem tak přestává být. 

6. Náklady

Potřeby pro olejomalbu jsou cenově nákladnější, než pro malbu akrylem. To se zpravidla odráží i na výsledné cenové kalkulaci zakázky.

Suma sumárum – rozdíl ve výsledné malbě rychlým okem téměř nepoznáte a obraz malovaný akrylovými nebo olejovými barvami vám bude dělat stejnou radost a parádu.

V obou případech používám kvalitní barvy určené pro profesionály, a tak se můžu zaručit, že zakoupený obraz bude těšit nejen vás, ale i budoucí generace.