NOVÝ OBRAZ – co s ním?

Máte vybraný, nebo dokonce už koupený nový kousek a přemýšlíte, kam ho umístníte? Myslete na to, že obraz by měl slušet interiéru nejen rozměrem a barevným provedením, ale i tématikou.

Zatímco kupříkladu do ložnice můžeme zvolit i intimní tématiku, tam, kde se schází celá rodina a přijímají návštěvy, jsou mnohem vhodnější obrazy s neutrálním, nebo nadčasovým tématem. Na schodiště a do chodeb jsou ideální fotografie z významných rodinných událostí nebo dovolených, které zároveň budou v běžném pracovním dni příjemnou připomínkou hezkých zážitků.

Když si obraz pořídíte, myslete na:

1. Správnou výšku

Střed obrazu by měl být ve výšce očí, přibližně tedy 140-160 cm od podlahy. V této optimální výšce pozorujeme obrazy vestoje zcela přirozeně, jde o ideální pozorovací výšku.  

2. Proporce

Při výběru obrazu si dopředu promyslete, kam ho pověsíte, aby nezanikl. U velkých pláten dbejte na dostatečný odstup, abyste dílo mohli vychutnat z dostatečně vzdálenosti. Máte-li více menších obrázků, pak je seskupte, a vytvořte tím samostatnou obrazovou koláž. Myslete na to, že malý obraz byť ve správné výšce nevynikne.

3. Osvětlení

Vyhýbejte se přímému slunečnímu svitu, protože by mohlo dojít k vyblednutí barev. Na druhé straně je však dostatečné světlo jednou z podmínek vhodného aranžování obrazu. V úzkých chodbách, nebo menších místnostech lze případnou absenci přirozeného světla vyvážit bodovými lampami, kterými lze obrazy nasvítit. Tím se také docílí jemného upozornění na tyto nápadité doplňky.

4. Vlhkost

Obraz nikdy nevěšte na čerstvě natřenou zeď, nebo plochu po jakémkoliv ošetření. Mohlo by dojít ke znehodnocení rámu i obrazu nadměrnou vlhkostí.

5. Rámování

Vhodně zvolený rám zvýrazní a vizuálně oddělí dílo od svého okolí. Zároveň rám obraz chrání před mechanickým poškozením či UV zářením pokud jsou předměty v rámu schované za sklem.